- 19 Kwiecień 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon - dzisiaj WIELKI PIĄTEK
Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 


Ambony - Urządzenie zapewniające ukrycie się przed zwierzyną oraz schronienie w razie złych warunków ambonaambona1atmosferycznych. Usytuowanie stanowiska myśliwego kilka metrów nad ziemią zapewnia lepszą widoczność, umożliwia dokładniejsze rozpoznanie zwierzyny jak i zwiększa bezpieczeństwo strzału. Strzały z ambony oddawane są z góry w kierunku ziemi, co gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo (naturalny kulochwyt), niż strzały oddawane ze stanowisk naziemnych (zasiadka) lub polowań z podchodu, kiedy to oddajemy strzały zbliżone do poziomych. Polując z ambony myśliwy ma możliwość prawidłowego ułożenia się do strzału i większą stabilność przy celowaniu.
Możemy rozróżnić wiele rodzajów ambon, jednak budując te urządzenia łowieckie powinniśmy kierować się zasadą, aby przy ich wznoszeniu wykorzystywać jedynie materiały naturalne (drewno) i nie mocować ambon do drzew. Mocowanie ambon na stałe do pni (poza oczywistymi względami przyrodniczymi) powoduje naruszanie stabilności konstrukcji na wietrze.

Ułatwiają myśliwym wgląd w teren, pozwalają na spokojne prowadzenie obserwacji oraz na prawidłowe pozyskiwanie zwierzyny. Najodpowiedniejsze z uwagi na łatwość ich przewożenia są lekkie ambony przenośne. Zachować jednak trzeba minimalną wysokość, która powinna wynosić od ziemi do podłogi około 2-4 m. Ustawione ambony należy zabezpieczyć przed wywróceniem ich przez wiatr. W tym celu wokół ambony wkopujemy w ziemię na głębokość ok. 1 m 4 paliki o średnicy w cieńszym końcu około 10 cm i przymocowujemy do nich dolne poprzeczki łączące nogi ambony. Lokalizujemy ambony przy atrakcyjnych dla sarn żerowiskach. Ustawiamy je tak, aby nie przeszkadzały one rolnikom w czasie prowadzenia przez nich prac polowych. Nie należy także zapominać o przygotowaniu ścieżek podchodowych, które powinny zapewniać skryte podejście myśliwemu.

 

Ambona jest najbardziej znanym i "widowiskowym" urządzeniem łowieckim - służy do obserwacji i pozyskiwania zwierząt łownych. Jej konstrukcja zależy głownie od warunków terenowych, potrzeb, dostępności materiału i estetyki wykonawcy. Ambony myśliwskie można podzielić na" stałe, przenośne, odkryte, kryte, wysokie i niskie. Ambony przenośne praktyczne są w sytuacjach częstej zmiany usytuowania upraw rolnych i ich ochrony przed szkodami. Ambony stałe powinny byc tak usytuowane, aby dać możliwie największe pole obserwacji oraz komponowały się z otoczeniem. 

 

Zwyżka - Rodzaj prostej ambony, siedzisko myślwskie na podwyższeniu. Cechuje się brakiem ścian i zadaszenia. Nie zapewnia takieg komfortu polowania jak ambona, jednak z uwagi na swoją prostotę wykonania umożliwia usytuowanie niemal w każdym miejscu w łowisku. Zwyżka może być oparta o drzewa lub wolnostojąca, montowana na stałe, lub przenośna. Należy pamiętać, aby nigdy nie mocować zwyżki do drzew za pomocą gwoździ. Prawidłowa konstrukcja umożliwia stabilność i bezpieczeństwo. W odróżnieniu od ambony zwyżka zapewnia lepsze pole widzenia, jednak nie chroni myśliwego przed niekorzystnymi warunami atmosferycznymi. Zwyżką nazywamy również niewielki podest przypominający ambonkę. Ułatwia on celowanie (możliwość podpórki) i obserwację podczas np polowania na lisy przy nęcisku lub na wab.

 

zwyzka amona z dachem amona zabudowana
ZWYŻKA AMBONA ZADASZONA AMBONA ZABUDOWANA

 

 

 WZÓR BUDOWY AMBONY - WKŁ Nr 240 RYBITWA

ZATWIERDZONY UCHWAŁA KOŁA NR 7/2009 Z DNIA 30.03.2009

wzor ambony


Gościmy na stronie ...

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

Znajdź na stronie ...