- 19 Marzec 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek - URODZINY- kol.Józef Panek – szczęścia w życiu rodzinnym i sukcesów w kniei życzy Andrzej
Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 


Historia Andrzeja Szymanka


 

 

 -  WIELOBÓJ MYŚLIWSKI -

 
           Od kilku lat wraz z kolegami Marianem i Józkiem sędziujemy zawody w „Wieloboju myśliwskim”. W całej Polsce co rocznie odbywa się kilkadziesiąt imprez strzeleckich o różnej randze od zawodów lokalnych do zawodów centralnych skupiających wielu znakomitych strzelców. Zawody organizuje się w celu doskonalenia umiejętności sportowych w strzelectwie myśliwskim oraz poprawy umiejętności myśliwskiej podczas polowania.
Na przełomie XIX i XX wieku grupy towarzyskie strzelały sportowo ale były to spotkania „krwawe” często strzelano do specjalnie hodowanych w tym celu gołębi, (pierwszy i ostatni raz była to konkurencja olimpijska- Paryż 1900 rok ) ale te czasy na szczęście dawno minęły, obecnie strzela się do rzutków (ceramiczne krążki wystrzeliwane przez specjalne maszyny ) oraz tarcz papierowych ( lis , kozioł, dzik ) lub metalowej imitacji zająca.

          Zawody myśliwskie od 1900 roku stały się konkurencją olimpijską  (Paryż 1900rok ), polscy w nieodległych czasach odnosili pewne sukcesy a na obecnych IO mamy swoją reprezentantkę w strzelaniu do rzutek ( skeet) .  Na stronach internetowych jest wiele publikacji o zasadach strzelań myśliwskich, postaram się w sposób bardzo przystępny opisać tzn „Wielobój myśliwski” bez zbędnych zasad technicznych ale tak aby osoba która nigdy nie była na zawodach mogła wyrobić sobie pogląd na zasady strzelań i ich celowości, oczywiście zgodnie z prawidłami myśliwskimi wg Polskiego Związku Myśliwskiego.
Wielobój myśliwski to sześć konkurencji które przechodzą wszyscy zawodnicy a suma wyników na wszystkich konkurencjach daje wynik ostateczny zawodów.

     Zawody muszą odbywać się na specjalnych strzelnicach zapewniających bezpieczeństwo kibiców oraz zawodników a zawodnicy właśnie dodatkowo na konkurencjach śrutowych muszą mieć zabezpieczone oczy, uszy i nakrycie głowy. Zawody rozpoczynają się od odprawy sędziowskiej na której Sędzia Główny przydziela poszczególnym sędziom konkurencje strzeleckie omawia zadania sędziów na osiach i przypomina zasady bezpieczeństwa.
Rozpoczęcie zawodów to uroczysta zbiórka zawodników, która rozpoczyna się od wciągnięcia flagi na maszt ( robi to ubiegłoroczny zwycięzca zawodów),  na której Sędzia Główny omawia zawody, przypomina zasady bezpieczeństwa ,przedstawia Sędziów osiowych, Kolegium sędziowskie, zabezpieczenie medyczne oraz obsługę strzelnicy.


 

Krótki opis poszczególnych konkurencji "wIELOBOJU MYŚLIWSKIEGO".


1.    Zając w przebiegu – konkurencja służy do szkolenia i ćwiczeń w strzelaniu śrutem do celów poruszających się po ziemi równolegle do strzelającego w obu kierunkach, pięciokrotnie. Do makiety zająca strzela się z odległości 35 m , zając jest widoczny na odcinku 6 m, każde trafienie „zając” sygnalizuje czerwoną chorągiewką ( trafienie to 5pkt. dla zawodnika, łącznie max. 50pkt)


2.    Dzik w przebiegu - konkurencja służy do szkolenia i ćwiczeń w strzelaniu kulami do celów poruszających się po ziemi. równolegle do strzelającego w obu kierunkach pięciokrotnie. Do tarczy dzika strzela się z odległości 50m , widocznej na odcinku 10m . Tarcza posiada kręgi punktowe od 10 w dół, suma zdobytych punktów to max. 100, wg przestrzelin na tarczy.


3.    Oś myśliwska (konkurencja między narodowa -  Trap ) – konkurencja służy do szkolenia w strzelaniu do celów odlatujących od strzelca. Zawodnicy kolejno strzelają z pięciu stanowisk do rzutek odlatujących rzutki we wszystkich kierunkach i pod różnym kątem, następnie powtarzają tzn. dublety dwie rzutki jedna po drugiej oraz na zakończenie strzelanie z „podchodu” ( w marszu do celu, 5 celi ) razem 20 rzutek po 5pkt. Co daje max. 100pkt


4.    Krąg myśliwski (konkurencja między narodowa - Skeet ) –  jest to konkurencja służącą do szkolenia i ćwiczeń w strzelaniu do celów w locie na różnych kierunkach pojedynczo i dublety. Na łuku kręgu usytułowanych jest siedem stanowisk, zawodnicy po kolei strzelają do celi wystrzeliwanych wg tych samych zasad dla każdego z prawej, z lewej z wysokiej i niskiej wież pojedynczo i dublety. Każde trafienie w rzutek to 5pkt , max zawodnik uzyskuje 100pkt.


5.    Rogacz - lis – jest konkurencją służącą do szkolenia i ćwiczeń w oddawaniu strzałów do celów nieruchomych, strzelanie kulą z odległości 100 m do tarczy rogacza i lisa (po 5 strzałów), 5 stojąc z podpórka o słup i 5 z podpórką o tzn. pastorał (swobodnie trzymaną przez zawodnika tyczkę), tarcze papierowe na płycie tekturowej z kręgami poczynając od środkowego – 10 w dół , suma 10 przestrzelin daje wynik max. 100 pkt.


6.    Przeloty – konkurencja ta służy do szkolenia i ćwiczeń do strzelania do celów nadlatujących ku strzelcowi. Rzutki wystrzeliwane są ku  zawodnikom z 15m wieży, zawodnicy strzelają z trzech stanowisk ( na wprost z prawej i lewej w stosunku do wieży,  do 10 celów) za trafienie zawodnik otrzymuje 5 pkt razem max 50 pkt.


          Najlepsi zawodnicy uzyskują w sumie w granicach 480 pkt (mistrzowie więcej), ale przyzwoity wynik dla amatorów to przekroczenie 400 pkt. Uwaga na zawodach Trap i Skeet (międzynarodowych) konkurencje są wielokrotnie powiększone ale na podobnych zasadach. Uroczyste zakończenie zawodów, ogłoszenie wyników w kilku kategoriach oraz głównej, podium, nagrody i życzenia szczęśliwego powrotu do domu.


Galeria zdjęć z ostatnich zawodów pozwoli osobom, które nigdy nie były podczas zawodów na strzelnicy poznać istotę poszczególnych konkurencji ( wiem, iż wielu myśliwych nie widziało prawdziwych zawodów). Zachęcam do obejrzenia zawodów na strzelnicach w swoich regionach kraju, da to  obraz na „żywo” w czym będzie pomocny mój opis teoretyczny.

Do zobaczenia na strzelnicach podczas zawodów.

 

Darz Bór. 

Andrzej Szymanek


 

Komentarze   

0 #1 robert 2016-09-04 13:22
Tylu myśliwych strzela a na olimpiadzie nikogo nie było.
Cytować

Dodaj komentarz



!!!!! ZABEZPIECZENIE PRZED SPAMEM I ROBOTAMI INTERNETOWYMI !!!!!Joomla CAPTCHA

Gościmy na stronie ...

Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

Znajdź na stronie ...