- 27 Maj 2024    |    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Ocena użytkowników:  / 15
SłabyŚwietny 

 

L E K A R Z E     w e t e r y n a r I I    

W Pobliżu Naszych Obwodów Łowieckich Powiatowi Lekarze Weterynarii Wyznaczyli do badań tuszy zwierząt leśnych metodą wytrawiania Następujących Lekarzy Weterynarii

1. Krzysztof Hubner Dygowo, ul. Kolejowa 18,   tel. 604 507 481
2. Jędrzej Nowicki Sławoborze, ul. Lipowa 20/1   tel.  94 364 70 33
3    

 


SPOSÓB POBIERANIA PRÓBEK MIĘSA OD ODSTRZELONEGO DZIKA -
POBRANEGO NA UŻYTEK WŁASNY

 Pobieramy sześć ( 6 ) próbek mięsa , każdy  wielkości większej od orzecha  laskowego z następujących  miejsc;

po jednej próbce z każdego filara przepony ( są to dwa małe mięśnie przechodzące  w część ściegnistą przepony )

mięśni  żuchwy ( tzw. szczęka dolna - pobieramy po odpreparowani kawałka skóry z jednej strony żuchwy )

mięśni  przedramienia ( kończyna przednia , kawałek mięśnia powyżej rapety )

 mięśni  międzyżebrowych ( dobrze jest pobrać przed skórowaniem i to od strony jamy piersiowej )

mięśni  języka

            ŁĄCZNA  WAGA TYCH 6 PRÓBEK  NIE  MOŻE  BYĆ  MNIEJSZA  NIŻ  50 GRAM. 

 Jażeli  nie  można  pobrac  próbek  z  w/w  mięśni , to  pobieramy  cztery ( 4 ) próbki  z  innych  dostępnych  mięśni - waga tych 4 próbek również nie mniejsza niż 50 gram.

 Dobra  zasada - lepiej pobrać i dostarczyć do badania próbki trochę większe , gdzie badajacy lekarz będzie  mniał większą możliwość pobrania właściwych próbek.

 Dodatkowe  informacje ;

  • -  próbki nie mogą być mrożone !!!
    -  próbki przechowywane i transportowane nie mogą ulegać rozkładowi gnilnemu !!!
    -  próby dostarczać możliwie szybko po dokonaniu odstrzału / nie później niż  48 godz. /

Henryk Boroń.  Lekarz Weterynarii.


 

Komentarze   

0 #1 henio 2013-01-14 14:38
Lekarzy do badania wyznacza Powiatowy Lekarz Weterynarii a nie Wojewódzki lub Główny Lekarz Weterynarii. Za zdrowie ludzi na terenie powiatów odpowiadają Powiatowi Lekarze Wet. którzy mogą wyznaczyć lekarza do badania mięsa lub nie oraz oni tylko decydują którą metodą można badać na danym terenie.!!! Na terenie pow. Kołobrzeg obowiązuje metoda wytrawiania i bada jedynie dr. K.Hubner
Cytować
0 #2 Andrzej Szymanek 2013-01-14 16:19
Wydanie zezwolenia to nie wyznaczanie, jedno nie wyklucza drugiego. A po drugie Sławoborze to powiat Świdwiński i nikt nie kwestionuje roli dr. Hubnera w pow. Kołobrzeskim.
Cieszą mnie takie uwagi ale proszę podpisywać się.
Admin.
Cytować
0 #3 henio 2013-01-15 21:46
Andrzeju !przepraszam , lecz mylisz pojęcia oraz piszesz głupoty - wybacz. Uzywa się okresleń obowiazujących w przepisach .Lekarza do badania na terenie danego powiatu WYZNACZA i tylko on = czyli Powiatowy Lekarz Weterynarii z danego powiatu !!!! Mówi o tym Ustawa .Główny Lekarz Weterynarii ani Wojewódzki Lekarz nic do tego nie mają - a do tego " zlecił ", czy " zezwolił " ???!!!
Cytować
0 #4 henio 2013-01-15 21:54
Do tego - Są to lekarze weterynarii = a nie weterynarze .!!
Nikt nie kwestionował badań kol. Nowickiego , więc o co Ci chodzi ?
Jeszcze raz Powiatowy Lekarz - WYZNACZA DO BADANIA " danego lekarza , a nie zezwala.Jest to duża różnica w nomenklaturze i w prawie weterynaryjnym . Pozdrawiam Henio BBoroń.
Cytować
0 #5 Andrzej Szymanek 2013-01-16 10:28
No to fajnie wreszcie wiem z kim rozmawiam. Heniek nie kwestionuje Twojej wiedzy i kompetencji. Ale nie piszę "głupot " zwracając uwagę iż mamy myśliwych ze Sławoborza i oni wcale nie muszą badać tuszy w pow. kołobrzeskim. A tak przy okazji czy nie mógł byś WYZNACZYĆ DO BADANIA ( przeszkolić ) więcej lekarzy weterynarii z samego Kołobrzegu ułatwiło by to kolegom życie i znacznie zmniejszyło koszty.
Uwagę co do tytułu lekarza z radością przyjmuję i naprawiam błąd -ale wiesz że w mowie potocznej tak się mówi nie mniej PRZEPRASZAM
Cytować
0 #6 Andrzej Szymanek 2013-01-16 12:51
Heniek czy teraz w/g Ciebie opis jest poprawny.
Cytować
0 #7 henio 2013-01-18 18:15
Andrzeju !! Mi chodziło tylko o wlasciwe merytoryczne podejście do sprawy badania i badających lekarzy. Jest O'key. Przeszkoliłem juz jednego lekarza wet. w Instytucie w Puławach i gromadzę sprzęt i środki na otwarcie pracowni w Kołobrzegu w Inspektoracie . Jesli mi się uda wyżebrać srodki na część sprzętu oraz Certyfikat PCA to bedzie fajnie. Trychinoskop projekcyjny załatwiłem w Goleniowie - tylko muszę go przywieść. Henio Boroń
Cytować
0 #8 Jola 2017-01-16 12:05
Ja z innej beczki... Skąd się bierze ten kompleks u lekarzy weterynarii, że tak wyraźnie się odcinają od techników bulwersując się na określenie "weterynarz"? Jest to jedyna grupa zawodowa, w której tak wyraźnie osoby po studiach nie chcą być mieszane z osobami po technikum. Wszyscy inni - leśnicy, budowniczowie, zootechnicy, rolnicy, farmaceuci - nie oburzają się tak jak weterynarze po studiach.
Cytować
0 #9 Waldemar Biernat 2021-08-16 16:38
Cieszę się, że trafiłem na informacje o sposobie pobierania próbek do badania weterynaryjnego , niemniej czy dałoby się jeszcze bardziej doprecyzować (może jakoś zilustrować) pobranie próbki z "filara przepony " ?
Waldemar Biernat
Cytować

Dodaj komentarz!!!!! ZABEZPIECZENIE PRZED SPAMEM I ROBOTAMI INTERNETOWYMI !!!!!Joomla CAPTCHA

Gościmy na stronie ...

Odwiedza nas 89 gości oraz 0 użytkowników.

Znajdź na stronie ...