- 19 Marzec 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek - URODZINY- kol.Józef Panek – szczęścia w życiu rodzinnym i sukcesów w kniei życzy Andrzej
Ocena użytkowników:  / 7
SłabyŚwietny 


Nalewki to typowo polska specjalność. Kiedyś każdy dom i dwór, zwłaszcza na kresach, miał własne, pilnie strzeżone receptury.

Rodzaje nalewek :

- owocowe (słodkie i wytrawne), np. ratafia, jagodzianka, dereniówka, jeżynówka, morelówka, pigwówka, tarninówka, wiśniówka
- korzenne, np. kardamonka, krambambula, imbirówka
- ziołowe, np. benedyktynka, nalewka miętowa, listowka
- miodowe, np. krupnik, wrzosówka ("miód z prądem"), nalewka miodowa
- inne, np. kukułka, nalewka aptekarska, nalewka czekoladowa, lipóweczka

 Ptasie mleczko

Przepis podany w 1885 r. przez Lucynę Ćwierczakiewiczową w książce Jedyne praktyczne przepisy konfitur, różnych marynat, wędlin, wódek, likierów, win owocowych, miodów oraz ciast :

 “″    Wlać do gąsiorka cztery kwarty rumu białego, cztery kwarty francuskiego białego wina, włożyć cukru obtartego pierwej na dwunastu cytrynach świeżych i porąbanego w kawałki funtów sześć. Dodać pokrajanych w talerzyki świeżych ze skórką cytryn dwadzieścia (lecz nie tych, na których się cukier obcierał). Oddzielnie rozbić w misie dwadzieścia surowych żółtków i zmieszawszy takowe z czterema kwartami świeżego mleka, wszystko to razem wlać do gąsiorka i mocno zakorkowawszy wstrząsnąć i postawić na słońcu na dwanaście dni, potrząsając cztery razy dziennie. Najlepiej robić to w maju. Po upływie dwunastu dni przecedzić przez worek zrobiony z białej flaneli do innego gąsiorka. W tydzień, ledwo stoi się, zlać do mniejszych gąsiorków lub butelek, które powinny być białe, bo inaczej nie można, by widzieć, czy się zupełnie oczyściło. Jeżeliby i zatem osad był widziany na dnie, znowu zlać do innych butelek, a już resztę gąszczu przez bibułę przepuścić. Zakorkować, lakiem zasmolić i postawić w piasku. Ten napój jest wyśmienity, dla zdrowia pomocny i lepiej go używać na czczo po małym kieliszeczku. Można położyć cukru i dwa funty tylko – to zależeć będzie od gustu ”

Domowników leczyły i cieszyły zalane okowitą: tarninówka, dereniówka, piołunówka, nalewka na pączkach czarnej porzeczki, poziomkach, borówkach ...

nalewki3Owoce, które pozostawały po zlaniu nalewu, często wykorzystywano do ciast i deserów.
Mimo dokładnych receptur trudno jest zrobić dwa razy taką samą nalewkę. Wiele zależy od jakości składników.

Nalewka to wyciąg alkoholowy z roślin. Do alkoholu przenika to co najcenniejsze w ziołach, korzeniach , kwiatach i owocach świeżych i suszonych, jagód, nasion, skórek owoców itp. - odpowiednio dosłodzony i ewentualnie przyprawiony miodem albo karmelem. Doskonale się w nich konserwują witaminy i substancje lecznicze a upływ czasu nie odbiera im właściwości.nalewki2

Nalewki sporządza się z jednego albo kilku owoców lub ziół. albo z ich kompozycji. Surowiec świeży zalewa się spirytusem rozcieńczonym wodą do mocy 60-70°, natomiast substancje suszone spirytusem rozcieńczonym do 50%. Maceracja owoców z alkoholem trwa do ich „zbielenia”, to jest przez 2-8 tygodni, maceracja ziół trwa krócej, bo od 48 godzin do 4 tygodni. Po maceracji alkoholem nalewkę dosładza się syropem cukrowym, albo po dawnemu przez zasypanie owoców cukrem i trzymanie takiego wyciągu -syropu w cieple (na słońcu) dla wydobycia soku, a następnie przez zalanie syropu i owoców spirytusem (rozcieńczonym).

 Spośród licznych dawnych sekretnych sposobów wyrobu nalewek
zachowały się do dzisiaj pewne ogólnie już znane
podstawowe  Zasady  sporządzania  nalewek :

Zasada 1  -  Spirytus - jego jakość to podstawa

Należy pamiętać iż mocniejszy alkohol (spirytus) silniej konserwuje, ale jednocześnie słabiej wydobywa związki zawarte w owocach i ziołach. Dlatego też cukier lub miód doskonale wspomagają ten proces.

Jakość spirytusu jako podstawowego składnika przekłada się bezpośrednio na końcowy efekt dlatego, winien  być z pewnego, określonego, konkretnego źródła. Wszelkie pokątne, nie sprawdzone, przypadkowe produkcje mogą w bardzo zauważalnym stopniu negatywnie wpłynąć na końcowy produkt a czasem zupełnie zniweczyć cały wysiłek i czas poświęcony na przygotowanie nalewki.

Spirytus 96° jest silnym rozpuszczalnikiem, niszczy więc i rozkłada bardzo pożądane w nalewce delikatne substancje aromatyczne. Stąd wniosek, że wszelkie nalewki ze świeżych owoców lub innych surowców roślinnych robić trzeba na spirytusie rozcieńczonym do najwyżej 70°. Chcąc rozcieńczyć 1 1 spirytusu 96°do pożądanej mocy, należy dodawać wody:  

70° -   0,391 l    
65° -   0,502 l
60° -   0,630 l
55° -   0,780 l
50° -   0,960 l
45° -   1,176 l
40° -   1,445 l
35° -   1,787 l    
30° -   2,236 l
25° -   2,855 l
20° -   3,849 l    

 Zamiast wodą w ten sam sposób można rozcieńczyć spirytus sokiem lub syropem owocowym, syropem cukrowym, albo ich kombinacją. Spirytus 70° można otrzymać łącząc 1 1 spirytusu 96° z 1 1 wódki czystej 45°. Wyliczenia potrzebnej mocy alkoholu w przygotowywanej wódce można dokonać wg poniższego przykadu :

MOC  [%] 90 % 80 % 70 % 60 % 50 % 45 % 40 % 35 %
SPIRYTUS  [ml] 948 842 736 631 526 474 421 368
WODA  [ml] 62 178 291 400 505 557 608 658

Przy mieszaniu spirytusu z wodą zachodzi reakcja egzotermiczna, polegająca na wydzieleniu się ciepła, czego w naszym przypadku nie bierze się pod uwagę. Ponadto zmniejsza się objętość cieczy zwana kontrakcją. Zjawisko kontrakcji polega na tym, że przy rozcieńczeniu spirytusu otrzymuje się mniejszą ilość roztworu w litrach niż to wynika z odmierzonego spirytusu i wody (soku. syropu).

 Na przykład przy zmieszaniu 500 ml spirytusu 96° z 500 ml wody otrzyma się nie 1000 ml mieszaniny, a tylko 968,04 ml. Kontrakcja zatem wyniesie: 1000 - 968,04 = 31,96 ml. Chcąc więc otrzymać 11 tego roztworu, należy dodać do niego brakujące 32 ml w postaci wody (soku, syropu itp.), dopełniając do 1000 ml.

Obliczenie wielkości kontrakcji jest dość kłopotliwe, dlatego zazwyczaj w praktyce się go nie przeprowadza. Najczęściej stosuje się przeciętne kontrakcje w ilości 25 ml na 1 1 wódki , przygotowując jej moc na 30-35° lub dodaje się 30 ml/l dla wódki czystej lub gatunkowej o mocy 40-45° (dopełniając do 1 1).

Ogólne proporcje zalewania owoców spirytusem:

1.    na 1 kg rozdrobnionych owoców daje się 1-1,5 1 spirytusu 70° (średnio 1,25 1), w zależności od pożądanej mocy wódki, oraz odpowiednią ilość cukru w formie syropu lub rozpuszczonego bezpośrednio w soku otrzymując około 1,25 1 gotowej nalewki,

2.    na 1 kg owoców suszonych daje się 2-3 1 spirytusu 50-60° i po dodaniu cukru otrzymuje się tyleż samo nalewki.

 

Zasada 2 - Woda - jakość

Woda jest podstawowym  składnikiem nalewek, dlatego powinna być możliwie z jak najlepszego najczystszego źródła.
Do rozcieńczania spirytusu i do sporządzania wódek należy używać wody przegotowanej i odpowiednio ostudzonej.

 

Zasada 3 - Owoce - odpowiednio dojrzałe

Nie należy do nalewek brać owoców niedojrzałych lub mało dojrzałych, nadają one bowiem wódce ostry posmak surowizny, niemożliwy do usunięcia. O owocach nadpsutych nie może być mowy!

Jeżeli do nalewki bierze się owoce mało kwaśne, wówczas dla uniknięcia mdłego smaku napoju oraz dla pełniejszej jego harmonii, ładniejszej barwy i lepszego klarowania należy dodać trochę kwasku cytrynowego (2-5 g/l nalewki). To samo dotyczy nalewek ziołowych. 

 

Zasada 4 - Zioła, korzenie itp - odpowiednio świeże i aromatyczne

Suche ziołowo-korzenne składniki najlepiej jest pokruszyć, pokroić, utłuc lub zemleć przed zalaniem ich rozcieńczonym do 50° spirytusem, następnie macerować przez parę dni do kilku tygodni, dodać ostudzonego syropu cukrowego i w zamkniętym naczyniu odstawić nalewkę na pewien czas, aby nabrała aromatu i smaku przypraw. Następnie należy przecedzić ją przez bibułę filtracyjną, watę lub przez gęste płótno. Wyciąg ziołowo-korzenny można też zalać wrzącym syropem cukrowym i pod przykryciem gotować na małym ogniu przez 5-10 minut. Po ochłodzeniu dolać spirytusu i odstawić wódkę na 2-6 tygodni do naciągnięcia. Parzenie i podgrzewanie przypraw w syropie przyspiesza dojrzewanie wódek likierowych. Można wreszcie syrop wraz z zaprawą ziołowo-korzenną odstawić bez podgrzewania na 5-7 dni, potem przecedzić, do sklarowanego syropu dolać spirytus 50° i odstawić nalewkę na kilka tygodni.

 

Zasada 5 - Maceracja -  czyli pierwsza faza

Poza metodą wydobywania soków z owoców przez macerację cukrem i alkoholem, praktykowane jest przy wyrobie wódek domowych posługiwanie się świeżo wyciśniętym sokiem z różnych owoców. Najlepsze wyniki daje wyciskanie owoców na prasach śrubowych, w sokowirówkach, w wyciskaczach itp. Sok uzyskany metodą rozparowywania owoców w tzw. sokownikach nie jest naturalnym moszczem owocowym, gdyż podczas parowania ulega rozcieńczeniu o około 15-20%.

Do nalewek wiśniowych nie powinno się dawać wiśni nie drylowanych więcej niż 30%. W pestkach wiśni (również śliwek) znajduje się trujący kwas pruski, który pod wpływem mocnego spirytusu wydziela się z pestek zarówno rozgniecionych, jak i nie rozgniecionych.

Kwas pruski, czyli kwas cyjanowodorowy, jest bardzo silnie trującą substancją o zapachu i smaku gorzkich migdałów, dlatego większe spożycie nalewek wiśniowych robionych z owoców nie drylowanych powoduje zatrucie organizmu. Objawami takiego zatrucia są ból głowy, podniecenie, niepokój, trudności w oddychaniu i dolegliwości podobne do typowego kaca alkoholowego. Wiśnie przeznaczone na nalewki powinno się zatem drylować całkowicie, ponieważ jednak delikatny posmak migdałowy jest w wiśniówce nieoceniony, można około 30% owoców pozostawić z pestkami lub dodać do maceratu jądra pestek brzoskwini lub moreli, znacznie mniej trujących niż pestki wiśni. Można także doprawiać nalewkę wiśniową esencją migdałową, z której dawkowaniem trzeba jednak obchodzić się bardzo ostrożnie, aby nie przedawkować i nie zepsuć smaku wódki.

Dawniej nalewki w pierwszej fazie dojrzewania przechowywano w szklanych gąsiorach, ale można je
je także przygotowywać i przechowywać w szczelnie zamkniętych słojach.
Jeśli w nalewka przygotowywana jest na cukrze, trzeba wówczas ją systematycznie co jakiś czas potrząsać w naczyniu, aby szybciej się on rozpuścił.

Dobrze jest początkowo nalewkę wystawić na działanie słońca wspomagając tym samym proces - wówczas maceruje się(naciąga),

Natomiast juz po przefiltrowaniu należy trzymać je w ciemnym i raczej chłodnym miejscu, aby zachować barwę, klarowność i smak - wówczas nalewka maturuje (dojrzewa)

 

Zasada  6 - Słodzenie syropem - Kolejność mieszania

Jeżeli nalewkę sporządza się z owoców niecukrzonych, osobno gotuje się syrop cukrowy i do gorącego wlewa się nalewkę spirytusową ściągniętą ze zmacerowanych owoców. Nie należy czynić tego odwrotnie, gdyż wówczas produkt gorzej będzie się klarował. Do słodzenia wszelkich nalewek i innych wódek najlepiej jest używać syropu zrobionego z 1 kg cukru i 0,5 1 wody. Należy również pamiętać, że intensywność zapachu i smaku powinna wzrastać wraz ze słodyczą wódek, napoje wytrawne nie powinny być zatem zbyt esencjonalne, co należy uwzględniać przy wyborze i ustalaniu proporcji owoców bardzo aromatycznych i bardzo kwaśnych.

 

Zasada 7 - Cukier

Nalewki nie powinny być zbyt słodkie. Dla otrzymania ekstraktywnego i aromatycznego napoju nie należy dawać cukru więcej niż 20%, zarówno do zasypywania owoców, jak i do syropu (w przeliczeniu na 1 l gotowej nalewki).

 

Zasada 8 - Filtrowanie

Dla ostatecznego sklarowania nalewki czy likieru przesącza się je przez bibułę filtracyjną tzw. sączki, albo przez warstwę gęstej waty ułożonej w dużym lejku, albo wreszcie przez gęste płótno, przez gęstą gazę lnianą lub płócienną ściereczkę, dobrym pomysłem jest użycie tutaj także filtrów do kawy, z którego płyn wyciska się nad lejkiem umieszczonym w otworze butelki lub gąsiorka. Niekiedy dla lepszej klarowności trzeba filtrować wódkę kilka razy.

Pozostałe po zalaniu nalewki owoce, zioła i korzenie można jeszcze raz wyługować zalewając je ponownie, ale już tylko 40% wódką i odstawiając je na około 2 tygodnie. Otrzymuje się w ten sposób nalewkę wtórną, gorszej jakości, którą po dosłodzeniu można pić bezpośrednio, albo dołączyć ją do nalewki zasadniczej. 

 

Zasada 9 - Czas - lepiej dłużej niż krócej

Nalewki dojrzewają co najmniej 6 miesięcy, ale zasadą jest, że im dłużej dojrzewają, tym są lepsze. Przechowuje się je w butelkach z ciemnego szkła, aby pod wpływem światła nie zmieniały barwy, nie brunatniały.

 

Zasada 10 - Nalewki czyste a mieszane

Wśród amatorów nalewek owocowych są tacy, którzy doprawiają je jeszcze różnymi przyprawami smakowymi, jak:nalewki1 gorzkie migdały, rodzynki, cynamon, gałka muszkatołowa, wanilia, skórki cytryny, pomarańczy itp. Są jednak także zwolennicy czystych, prostych, jednorodnych lub mieszanych ze sobą napojów bez przypraw i bez dosładzania. Zarówno jeden, jak i drugi sposób przyrządzania nalewek jest dobry, zawsze też stoją one wysoko w hierarchii wszystkich napojów alkoholowych.

Zawartość alkoholu w nalewkach wynosi 30-40° obj., zawartość cukru do 20%. Jeżeli nalewka (lub likier) jest zbyt esencjonalna, to należy ją odpowiednio rozcieńczyć wódką czystą o takiej samej mocy- Nalewki pije się o temp. 10-12°C, z kulistych lub smukłych małych kieliszków, w porcjach 50 ml i nie więcej niż dwa kieliszki przy jednej okazji.


 

W Naszym Kole wielu myśliwych specjalizuje się w przyrządzaniu nalewek, są to  Koledzy :
J. Panek, Zb. Olszowy, A. Szymanek, J. Gajewski, T. Kazimierski St. Łosowski, E. Piątek
częstują wyśmienitą dereniówka, pigwą-sosna, krupnikiem litewskim zwany także ziołowym, cytrynówka na miodzie, aronią z jeżyną leśną i innymi wszystkie trudno spamiętać szczególnie
te próbowane na końcu. 
       Niestety koledzy zachowują w tajemnicy swe receptury i nie chcą się  podzielić przepisami.
Mam nadzieję że nie  wstydzą się myśląc że ich nalewki są kiepskie - ponieważ osobiście miałem okazję je degustować i stwierdzam iż są wyśmienite.
      Zachęcam kolegów do podzielenia się z resztą Braci myśliwskiej swoimi recepturami czekam pod znanym adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - wszystkie chętnie umieszczę na stronie internetowej.

Andrzej Szymanek

 


NA POCZĄTEK PROPONUJĘ NASTĘPUJĄCE PRZEPISY :


     Krupnik Litewski - (Marian Zając,Józef Panek)

SKŁAD:

Cukier spalić na czarno dodać szczyptę soli, zalać wodą 1 litr i pogotować pod przykryciem uzupełniając wodę wsypać rozdrobnione zioła. Po lekkim przestudzeniu dodać miód powtórnie zagotować na b. krótko. Odszumować. Dodać skórkę pomarańczy, przecedzić. Do schłodzonego wywaru dodać spirytus, wymieszać najlepiej pod przykryciem. Zabutelkować szczelnie zakręcając butelki.
Im dłużej nalewka będzie stała tym lepsza.
Józef  Panek


Osobiście degustowałem krupnik u Kol. Józka jest wyśmienity.
Adm. ASz.
Spirytus
     Woda
     Cynamon
     Wanilia
     Goździki
     Korzeń prawoślazu
     Mięta
     Liść lub kwiat róży
     Kawa
Kakao
     Miód 250 g.
     Skórka z pomarańczy
     Cukier  na karmel
     Jałowiec
Kolendra
Ziele angielskie
1litr
1litr
3 łyżeczki
1 laska
8 sztuk
1 łyżeczka
1 szczypta
1 sztuka
0,5 łyżeczki
0,5 łyżeczki
250 gram
odrobina
3 łyżki
kilka ziaren
kilka ziaren
kilka ziaren

     Cytrynówka - (Paweł Szymanek)
SKŁAD : Cytrynę obieramy ze skórki (bardzo cienko), następnie zalewamy na około 12 godz. spirytusem. Wyciskamy sok z cytryn. Usuwamy skórkę, wlewamy miód, sok z cytryn (sok można odcedzić lub nie wg upodobań) i miód całość uzupełniamy do 2.2-2,5 litra przegotowaną przestudzoną wodą. Odstawiamy w temperaturze pokojowej na około dwa tygodnie. Są zwolennicy przecedzania ale są tacy co lubią nalewkę „gęstą”. SMACZNEGO.
Paweł Szymanek
Spirytus
   Cytryny
Miód
Woda
 1litr
 8 sztuk
 250 ml (szkl)
0,8-1 litr

     Nalewka wiśniowa- (Andrzej Szymanek)
SKŁAD : Wiśnie, co trzecią z pestkami, najlepsze są wiśnie „dzikie” możemy ich dać nieco więcej, zalać w szklanym naczyniu spirytusem i szczelnie zamknąć na tydzień  codziennie wstrząsając. Zlać płyn z wiśni przez lejek z watą (filtrem) a wiśnie zalać miodem (cukrem) lub mieszanką miodu i cukru, wymieszać  pozostawić w zamknięciu na 2-3 tygodnie do całkowitego rozpuszczenia się miodu (cukru),  można postawić na słońcu lub w ciepłym pomieszczeniu.  Po tym terminie powstały syrop zlać znad wiśni przecedzając , połączyć go z płynem spirytusowym. Pozostałe wiśnie zalać zagrzaną połową wody wymieszać wstrząsając zlać płyn i powtórzyć  to samo z drugą połową wody. Połączone płyny pozostawić na 2-3 tygodnie do sklarowania, zlać ostrożnie płyn znad osadu do butelek w których będzie przechowywany.
Andrzej Szymanek
Spirytus
Wiśnie
   Miód lub cukier
Woda
1,5 l
1,5 kg.
1,5 kg.
0,5l

 


     Ratafia klasyczna - (Marcin Szymanek)
SKŁAD : Do sporego gąsiorka wkładać kolejno wszystkie sezonowe owoce. Każdego owocu brać po 1/2 kg. Zalewać dobrą, czystą, 45% wódką. Za każdym razem, dokładając świeże owoce wsypyać łyżkę cukru. Wódki zawsze winno być drugie tyle, co owoców. Zamknięty gąsiorek trzymać w temperaturze pokojowej. Drobne owoce: wiśnie, agrest, poziomki, maliny, porzeczki kładzie się w całości. Morele, renklody, węgierki przekrawa się na połowę. Skórkę zostawić, a pestki odrzucić. Jabłka i gruszki kroi się na ćwiartki razem ze skórką. Środki z pestkami odrzucić. Melon, obrany z łupin kroi się na kawałki. Jeśli wódka wsiąka w owoce, trzeba, nie czekając na dołożenie nowej porcji owoców, dolać. Tak trzymać gąsiorek do jesieni. Wtedy dolać do nalewki butelkę rumu. Po paru dniach nalewkę zlać, filtrując przez bibułę filtracyjną. Pozostałe owoce można jeszcze raz zalać wódką pół na pół z rumem i odstawić na kilka tygodni. Po tym czasie połączyć z poprzednią nalewką, również filtrując przez bibułę. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Niech postoi do świąt Bożego Narodzenia.
Czas przygotowania: od czerwca do świąt Bożego Narodzenia.
Marcin Szymanek
Wódka 45%

Dojrzewające owoce sezonowe tj. [wiśnie, agrest, poziomki, maliny, porzeczki, morele, renklody, węgierki, jabłka, gruszki, melon itd
Cukier

Rum
1 litr
 

0,5 kg [osobno]



1 łyżka

1 litr

     Ratafia Leśna - (Marcin szymanek)
SKŁAD : 1 kg (łącznie) owoców leśnych: malin, poziomek, czarnych jagód, jeżyn i borówek w dowolnych proporcjach względem siebie włożyć do gąsiorka. Wlać 1 l spirytusu zmieszanego z 1/2 l wódki. Dobrze zamknąć. Postawić na sześć tygodni, co kilka dni wstrząsając gąsiorkiem. Po tym czasie zlać nalewkę i w zamkniętym naczyniu wstawić do lodówki. Owoce zasypać 1 kg cukru. Zamknąć kilkakrotnie złożoną gazą. Postawić w słonecznym miejscu. Co kilka dni gąsiorkiem mocno wstrząsnąć. Po około trzech tygodniach, kiedy cukier się rozpuści, zlać sok, filtrując go przez bibułę filtracyjną. Połączyć z nalewką. Wymieszać. Dobrze zamknąć. Odstawić na trzy tygodnie. Po tym czasie rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na trzy miesiące.
Czas przygotowania: min. pół roku.
Marcin Szymanek
Spirytus
Wódka
Dojrzałe owoce leśne tj.
[ maliny, poziomki, czarne jagody, jeżyny, borówki]
Cukier
1 litr
0,5 l
 
1 kg [łącznie]


1 kg

    Tarninówka - (Marcin szymanek)
SKŁAD : 0,5 kg przemarzniętych i nakłutych drewnianą wykałaczką owoców tarniny włożyć do gąsiorka. Dodać 0,25 kg suszonych śliwek, najlepiej bez pestek, 10 dkg rodzynek, 8 goździków, łyżkę suszonego kwiatu głogu. Wlać 1,5 l 45% wódki. Postawić w ciepłym miejscu na miesiąc. Co kilka dni energicznie wstrząsnąć gąsiorkiem. Po tym czasie zlać nalewkę, owoce wycisnąć i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Połączyć z nalewką. Wymieszać i poczekać aż płyn się wyklaruje. Na każdą szklankę nalewki wlać 0,5 l 45% wódki. Dobrze wymieszać. Wlać 0,5 litra spirytusu. 7 łyżek miodu wymieszać z 0,5 szklanki wody, zagotować i wyszumować. Po ostudzeniu połączyć z nalewką. Dobrze wymieszać. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na 5 miesiecy
Czas przygotowania: pół roku.
Marcin Szymanek
Spirytus
Wódka 45%
tarnina
suszone śliwki-bez pestki
rodzynki
goździki
kwiat głogu [suszony]
miód
woda
0,5 litr
2 l [1,5+0,5]
 
0,5 kg
0,25 kg
10 dkg
8 sztuk
1 łyżka
7 łyżek
0,5 szklanki

     Pasikonik - (Marcin szymanek)
SKŁAD : Wersja ze świeżym kwiatem róży
3 czubate łyżki świeżych pąków róży ogrodowej dowolnego koloru włożyć do gąsiorka. Wlać sok z 4 cytryn. Dodać czubatą łyżkę stołową posiekanej drobno ruty, czubatą łyżkę stołową świeżych liści mięty, po płaskiej łyżce stołowej gałki muszkatołowej, imbiru i goździków sklepowych. Wlać 1l spirytusu wymieszanego ze szklanką przegotowanej wody. Wymieszać. Gąsiorek dobrze zamknąć. Postawić w ciepłym miejscu na trzy tygodnie. Po tym czasie zlać, filtrując przez bibułę filtracyjną. Przygotować syrop z 0,75 kg cukru i 0,5 l wody. Zagotować i wyszumować. Dodać 0,25 l miodu. Wymieszać. Wlać nalewkę do syropu. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić na min dwa miesiące.
Czas przygotowania: min kwartału.

 Wersja z suszonym kwiatem róży
Zioła posiekać i wraz z przyprawami zalać szklanką wody następnie zagotować pod przykryciem ok. 20 min.
Miód rozpuścić w osobnym rondelku.Wywar ziołowy przecedzić, wymieszać z miodem i zalać wódką.Naczynie szczelnie przykryć i dobrze podgrzać, lecz
nie gotować.Kiedy ostygnie, przelać do dużego słoja i zostawić, aby się dobrze ustała.Po upływie kilku dni zlać przy pomocy rurki do butelek, szczelnie zakorkować i pozostawić w chłodnym pomieszczeniu.
Nabiera smaku dopiero po kilku miesiącach, ale może stać dłużej
Czas przygotowania: min. kwartał
Marcin Szymanek
Spirytus
świeża róża ogrodowa
świeża ruta
świeża mięta
cytryny
gałka muszkatołowa
imbir
goździki
cukier
miód
woda


wódka
 suszonego kwiatu róży
 zielona ruta
zielona mięta
miód
 cukier
kora cynamonu
gałka muszkatołowa
goździk
imbir

 

1 litr
3 łyżki czub
1 łyżka czub
1 łyżka czub
4 sztuki
1 łyżka płas
1 łyżka płas
1 łyżka płas
0,75 kg
0,25 kg
0,5 l


2 litry
1 łyżka
1 łyżka
1 łyżka
1 szklanka
1 szklanka
1 kawałek
0,5 sztuki
10 sztuk
1 kawałek

 


      Jarzębiak - (Marcin Szymanek)
SKŁAD : Zebrać, po pierwszych przymrozkach, garść owoców jarzębiny. Wysuszyć je w lekko ciepłym piekarniku. Kiedy już nie będą ciepłe kilkakrotnie przelać na sicie wrzątkiem. Włożyć do gąsiorka, dodając łyżkę stołową suszonych owoców tarniny. Dodać 6 suszonych śliwek oraz 3 figi, 3 daktyle i łyżkę stołową rodzynek. Wszystkie bakalie drobno posiekać. W 2 szklankach wody rozpuścić 1/2 szklanki cukru. Syrop wymieszać z 0,5 l spirytusu, szklanką brandy i szklanką 45% wódki. Wlać do gąsiorka. Dobrze zamknąć. Postawić w ciepłe, ale nie słoneczne miejsce na miesiąc. Raz w tygodniu gąsiorkiem wstrząsnąć. Po tym czasie nalewkę przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Pozostałe w gąsiorku owoce zalać szklanką przegotowanej cieplej wody. Postawić na dobę. Uzyskany płyn przefiltrować przez bibułę i połączyć z nalewką. Rozlać do butelek. Dobrze zakorkować. Odstawić w ciemne miejsce na pół roku.
Czas przygotowania: min 7 miesięcy.
Marcin Szymanek.
spirytus
brandy
wódka 45%
jarzębina
 suszona tarnina
suszone śliwki
figi
daktyle
rodzynki
cukier
woda

 

0,5 litr
1 szklanka
1 szklanka
1 garść
1 łyżka
6 sztuka
3 sztuki
3 sztuki
1 łyżka
0,5 szklanki
2 szklanki

     Nazwa - (Imię Nazwisko)
SKŁAD :

opis przyrządzania

 

 

Czas przygotowania: min. pół roku.

Imie Nazwisko

Spirytus

 

Wódka


Cukier

1 litr

 

0,5 l
 

1 kg


     Nazwa - (Imię Nazwisko)
SKŁAD :

opis przyrządzania

 

 

Czas przygotowania: min. pół roku.

Imie Nazwisko

Spirytus

 

Wódka


Cukier

1 litr

 

0,5 l
 

1 kg


 

Dodaj komentarz



!!!!! ZABEZPIECZENIE PRZED SPAMEM I ROBOTAMI INTERNETOWYMI !!!!!Joomla CAPTCHA

Gościmy na stronie ...

Odwiedza nas 154 gości oraz 0 użytkowników.

Znajdź na stronie ...