- 27 Maj 2024    |    Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

-= Nauka Łowiectwa - Ignacy Bobiatynski [1823] =-


 

 


 

PRZEMOWA.

----------------------------------------

     Od mlodych lat miłośnik polowania, starałem się dla własney zabawy i korzyści, zbierać myśliwskie wiadomości, częścią nabywaiąc ich wlasnem doświadczeniem, częścią czytaniem dzieł w tym przedmiocie; częścią nakoniec z powziętych sposobów od znawców łowieckiey sztuki. Zebrane w znaczney liczbie, dały pobudkę udzielenia ich publiczności, w przekonaniu tem, iż dla myśliwych przyiemną i pożyteczną ofiaruię xiążkę. Znaydzie czytelnik w pierwszym tomie moiey Nauki łowieckiey, a razem i mysliwskiey: o łowczym, doieżdżaczu i znaiomo ściach im potrzebnych ; o rozmaitych gatunkach psów, ich układaniu i leczeniu; o koniach zdatnych w myslistwie i ich naież dżaniu; o rozmaitych narzędziach w łowiectwie używanych, a szczególniey o broni ognistey, iey zaletach i przywarach; o prochu, o szrocie, o nabiianiu fuzyi i celnem z niey strzelaniu. W tomie drugim przy opisaniu natury i skłonności zwierząt i ptastwa, zalecającego się dobrocią dla pokarmu lub innego użytku; podaię rozmaite sposoby polowania iak może bydź nayoszczędnieysze, i bynaymniey nie sprawuiące całkowitego ich wygubienia. Co zaś do zwierząt ze szkodliwości swey znanych; ze szczególnego opisania natury, życia i skłonności, wyprowadzam rozmaite sposoby, iakie tylko mogą posłużyć do ich wytępienia. Oprócz tego, ponieważ wyrazy łowieckie dla każdego zwierza właściwe i przez samych, tylko myśliwy cli używane, nie wszystkim mogą bydź znaiome ; przeto znaczną liczbę mnie wiadomych i z Terminologii łowieckiey Pana Kozłowskiego wyiętych, opisuiąc polowanie, przy każdem zwierzęciu, dla zachowania łowieckiego ięzyka, umieścić za rzecz słuszną osądziłem.
      Co do tytułu ninieyszego dziełka, wolałem zamiast myslistwa, użyć ogólnieyszego i od dawna znaiomego wyrazu łowiectwa: które nie tylko zawiera w sobie wielkie
łowy, czyli wielkie polowanie na grubego zwierza, za pomocą ludzi, sieci, psów, wykonywane; lecz i wszelkie inne sposoby polowania i na mnieyszą zwierzynę.
      Niech mi łaskawy czytelnik wybaczy, ieśli w nadziei znalezienia kształtnych opisów i pięknego wysłowienia zawiedzionym będzie; moim zamiarem było, aby w opisaniu styl był prosty i do poięcia każdemu myśliwemu naylatwieyszy. Nie przeczę, aby w tem moiem piśmie nie znalazły się liczne niedokładności ; owszem z wdzięcznością przyymę postrzeżenia i uwagi, iakie rni znajomi w sztuce lowieckiey uczynić zechcą.
Będzie to dla mnie ząchęceniem do na bierąnia: dalszych wiadomości i dołożenia starania na wydanie kiedykolwiek doyrzalszego owocu mej pracy dla miłośników polowania.

----------------------------------------

 


 

 


-= Nauka Łowiectwa - Ignacy Bobiatynski [1823] =-


Dodaj komentarz!!!!! ZABEZPIECZENIE PRZED SPAMEM I ROBOTAMI INTERNETOWYMI !!!!!Joomla CAPTCHA

Gościmy na stronie ...

Odwiedza nas 89 gości oraz 0 użytkowników.

Znajdź na stronie ...